معرفی ارزهای دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال کادنا؛ همه چیز درباره Kadena

کادنا یک بلاک چین لایه اول و پلتفرم لایه دوم با ارز دیجیتالی به همین اسم است که مقیاس پذیری و سرعت بالا را به الگوریتم اثبات کار می‌آورد.

ارز دیجیتال کادنا (Kadena) پلتفرمی مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) است که پروتکل زنجیره عمومی لایه یک را با شبکه لایه دوم تلفیق می‌کند تا در عین حفظ امنیت و مقیاس پذیری، سرعت انجام تراکنش‌ها را بالا ببرد.

تیم توسعه دهندگان پروژه کادنا جمعی از کارمندان سابق کمپانی‌های بزرگی همانند JPMorgan، گوگل، مایکروسافت و دیزنی هستند و حتی در میان این جمع، نام دکتر استوارت هیبر (Dr. Stuart Haber) دیده می‌شود که یکی از مخترعان بلاک چین است و چندین مقاله علمی او در وایت‌پیپر بیت کوین ذکر شده است.

کادنا از زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند PACT استفاده می‌کند.
ارز دیجیتال کادنا برای رفع مشکل مقیاس پذیری و هزینه بالای تراکنش‌ها به شبکه زنجیره‌ای (Chainweb) روی آورده است.

کادنا قصد دارد با ارائه راه حل‌های بلاک چینی برای سازمان‌ها و کارآفرینان، امنیت بیت کوین را با سرعت تراکنش بالا و هزینه تراکنش نزدیک به صفر ترکیب کند. این شبکه همچنین از زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند PACT استفاده می‌کند که گفته می‌شود نسبت به دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی برای مردم عادی قابل درک‌تر است.

ارز دیجیتال کادنا برای رفع مشکل مقیاس پذیری و هزینه بالای تراکنش‌ها که در بیت کوین و اتریوم مشکلی بزرگ محسوب می‌شود، به فناوری جدیدی به نام شبکه زنجیره‌ای (Chainweb) روی آورده است که در عمل همان فناوری شاردینگ (Sharding) شبکه اتریوم 2.0 است. شاردینگ پروسه‌ای است که در آن تراکنش‌ها به بلاک‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند تا سریع‌تر و ارزان‌تر پردازش شوند. شبکه زنجیره‌ای یا چین‌وب حتی در زمان‌های اوج مصرف اجازه می‌دهد سیستم اثبات کار کادنا بر خلاف بیت کوین و اتریوم انرژی کمی مصرف کند.

بلاک چین لایه دوم کادنا به نام کوروس (Kuros) به کاربران سازمانی کمک می‌کند با استفاده از مقیاس پذیری و توان عملیاتی لایه اول، جریان کارشان را با قراردادهای هوشمند به طور خودکار پردازش کنند.

تاریخچه ارز دیجیتال کادنا

ارز دیجیتال کادنا در سال 2016 راه‌اندازی شد. از اکتبر تا نوامبر 2021 توکن بومی کادنا با نماد KDA به لطف خبرهای خوب و لیست شدنش در صرافی‌های مختلف، حدود 1400 درصد رشد کرد و به سقف قیمت 28.25 دلار رسید، اما خیلی زود قیمتش دوباره پایین آمد. در تاریخ 23 فوریه 2022 (4 اسفند 1400)، ارز دیجیتال کادنا در قیمت 6.78 دلار معامله می‌شود.

هم اکنون 171 میلیون توکن کادنا در گردش است.
چارت قیمتی کادنا که در فوریه 2022 منتشر شده است.

حجم بزرگی از توکن‌های کادنا به عنوان جایزه پردازش تراکنش‌های بلاک چین توسط ماینرها در نظر گرفته شده است. در حال حاضر فقط 171 میلیون توکن کادنا در گردش است که تخمین زده می‌شود در هر سال 48 میلیون توکن ساخته شود.

در ضمن هر سال ارز دیجیتال کادنا یک بار تحت فرآیند هاوینگ (Halving) قرار می‌گیرد و جایزه استخراج آن برای ماینرها نصف می‌شود. این پروسه از فرآیند استخراج بیت کوین کپی شده است که هر چهار سال یک بار، یک هاوینگ دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا