معرفی ارزهای دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال نیر؛ همه چیز درباره NEAR

پروتکل نیر بلاک چینی برای ساخت برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند است که از ارز دیجیتال NEAR برای پرداختهای درونی خود استفاده می‌کند.

نیر (NEAR) یک بلاک چین الگوریتم اجماع اثبات سهام با قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند است که در ابتدا پلتفرمی ابری و متکی به جامعه کاربری بود. NEAR به گونه‌ای طراحی شده است که اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) روی آن اجرا بشوند و قصد رقابت با اتریوم و دیگر بلاک چین‌های اجراکننده قراردادهای هوشمند از جمله ایاس (EOS) و پولکادات (Polkadat) را دارد.

ارز دیجیتال بومی این بلاک چین NEAR نام دارد که برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و ذخیره به کار می‌رود. همچنین کاربران می‌توانند توکن‌های ارز دیجیتال نیر را به وثیقه (استیک) بگذارند و به عنوان اعتبارسنج تراکنش‌ها در اجماع شبکه شرکت کنند.

طراحی NEAR به گونه‌ای است که dApps روی آن اجرا شود.
کاربران قادر هستند توکن‌های رمز ارز نیر را استیک کنند.

تمرکز پروتکل نیر بیشتر بر این است که پلتفرمی مناسب توسعه دهندگان بسازد. به این منظور نیر قابلیت اضافه کردن نام به حساب‌های کاربری را به پروتکل خود اضافه کرده است که در مقایسه با آدرس‌های رمزنگاری شده والت‌ها، کاربرپسندتر است. همچنین کاربران جدید می‌توانند بدون نیاز به کیف پول با اپلیکیشن‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند ارتباط برقرار کنند.

تاریخچه ارز دیجیتال نیر

پروتکل نیر حدود 1 میلیون توکن ارز دیجیتال در بدو خلق خود ایجاد و طی چندین مرحله فروش خصوصی و عمومی از سال 2017 تا 2020 به سرمایه گذاران و موسسات ارائه کرد. سپس در تاریخ 13 اکتبر 2020 شبکه مین‌نت پروتکل NEAR راه‌اندازی شد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از وب سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، ارز دیجیتال نیر به فاصله کمی از عرضه عمومی‌اش در سال 2020، از تاریخ 2 نوامبر تا 13 فوریه 2021 صعودی شدید را تجربه کرد و قیمت آن از 0.6067 به 4.8093 رسید. سپس در 14 ژانویه 2022 این ارز دیجیتال تا 20.2 دلار رشد کرد. در حال حاضر این ارز دیجیتال در حدود قیمتی 7.5 دلار معامله می‌شود و عرضه در گردش 640 میلیون توکن از عرضه کل 1 میلیاردی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا