معرفی ارزهای دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال پولکادات (Polkadat) و بررسی آینده توکن DOT

پولکادات یک شبکه بلاک چینی است که برای پشتیبانی از تعدادی زنجیره فرعی به نام پاراچین (Parachain) طراحی شده است. هر کدام از این زنجیره‌ها با استفاده از چارچوب سابستریت (Substrate) ساخته می‌شوند که توسط شرکت پریتی تکنالجیز (Parity Technologies) توسعه یافته است. با استفاده از این چارچوب، توسعه دهندگان می‌توانند ویژگی‌ها و امکاناتی که برای زنجیره فرعی آن‌ها مناسب است را انتخاب کنند. در ضمن این زنجیره‌های فرعی یا پاراچین‌ها معمولا برای پشتیبانی از یک برنامه یا اپلیکیشن خاص ساخته می‌شوند.

توکن بومی شبکه پولکادات با نماد DOT شناخته شده و سه کاربرد اصلی دارد: پرداخت کارمزد، شرکت در فرآیندهای حاکمیتی و ضمانت عملکرد. زمانی که پیامی بین دو بلاک چین جا به جا می‌شود، کارمزد این فرآیند با استفاده از DOT پرداخت خواهد شد. دارندگان این توکن (با توجه به میزان دارایی) حق رای دارند و از همین طریق سرنوشت پولکادات در رابطه با بروزرسانی‌ها و تعمیرات را مشخص می‌کنند. برای ایجاد پاراچین‌های جدید در پولکادات، کاربر باید مقداری DOT را به عنوان ضمانت در اختیار شبکه قرار دهد تا انگیزه‌ای برای صدمه زدن به آن نداشته باشند.

تاریخچه ارز دیجیتال پولکادات

دکتر گروین وود (Gavin Wood) یکی از هم بنیان گذاران اتریوم و مخرع زبان قرارداد هوشمند سالدیتی (Solidity) است که در اکتبر 2016 (مهر 1395) اولین نسخه از وایت پیپر پولکادات را منتشر کرد. در سال 2017، دکتر وود و پیتر سابن (Peter Czaban) موسسه وب3 (Web3 Foundation) را تاسیس کردند. این موسسه غیر انتفاعی با هدف حمایت از توسعه و تحقیقات مربوط به پولکادات ایجاد شده و بر مراسم‌های جمع آوری سرمایه آن هم نظارت دارد. موسسه وب3 مستقر در سویس است و در اکتبر 2017 (مهر 1396) میزبان اولین مراسم فروش توکن پولکادات بود. طی این مراسم نیمی از موجودی اولیه 10 میلیون واحدی DOT به فروش رسید و در کمتر از دو هفته، 145 میلیون دلار سرمایه جمع آوری شد.

پولکادات انتشار اثبات‌های مفهوم (PoC) خود را در می 2018 (اردیبهشت 1397) آغاز کرد تا ریلی چین، حمایت ریلی چین از پاراچین‌ها و عامل نهایی سازی‌اش (که با لقب GRANDPA شناخته می‌شود) را محک بزند. سومین PoC که در ژانویه 2019 (دی 1397) منتشر شد، شبکه الکساندر (Alexander) را هم به عنوان اولین شبکه آزمایشی پولکادات معرفی کرد. سپس در آگوست 2019 (مرداد 1398) شاهد عرضه شبکه عمومی کاسوما بودیم. کاسوما نسخه اولیه پولکادات است که به منظور فراهم کردن امکان آزمایش قابلیت‌های حاکمیتی، استیکینگ و شاردینگ (Sharding) در شرایط اقتصادی واقعی، طراحی شده است. علاوه بر این، پولکادات 1 درصد از موجودی اولیه توکن DOT را به استیک کنندگان کاسوما اهدا کرده تا انگیزه‌ای برای عضو شدن کاربران در آن باشد.

پولکادات برای عرضه شبکه اصلی خود یک استراتژی را در پیش گرفت.
پولکادات برای انگیزه به کاربران، 1 درصد از موجودی اولیه دات را به استیک کنندگان کاسوما اهدا کرده است.

پولکادات برای عرضه شبکه اصلی خود یک استراتژی مرحله‌ای را در پیش گرفت. اولین شبکه اصلی پولکادات (فاز 1) در 27 می 2020 (18 اردیبهشت 1399) عرضه شد. این نسخه اولیه یک شبکه اثبات اعتبار (PoA) بود که توسط 6 تایید کننده متعلق به موسسه وب3 مدیریت می‌شد. در 18 ژوئن 2020 (29 خرداد 1399) شاهد اجرای فاز 2 و تغییر شیوه فعالیت شبکه به اثبات سهام نامزد شده (Nominated Proof-of-Stake) بودیم. از این تاریخ به بعد، دارندگان توکن‌های DOT قادر بودند با تصاحب یک جایگاه تایید کننده (validator slot) یا قرار دادن توکن DOT در اختیار یک تایید کننده، پاداش استیکینگ به دست بیاورند. فازهای 3 و 4 هم در جولای 2020 (تیر 1399) اجرا شدند و با فعال کردن کاربردهای حاکمیتی پولکادات، کنترل پروتکل را در اختیار جامعه کاربری قرار دادند.

شبکه ها و کیف پول ارز DOT

اکوسیستم پولکادات بخش‌های متنوعی دارد که از میان آنان می‌توان به ریلی چین (Relay Chain)، پاراچین‌ها، بستر اجرای پولکادات (Polkadot Runtime Environment) و پل‌های بین شبکه‌ای اشاره کرد.

 • ریلی چین: این چارچوب ساخت بلاک چین بر مبنای فناوری سابستریت ساخته شده و حاصل دانش به دست آمده از فرآیندهای توسعه در بلاک چین‌های اتریوم، بیت کوین و دیگر زنجیره‌های تجاری است. ریلی چین قلب تپنده شبکه پولکادات است و نقش‌هایی مانند کمک به تطبیق آدرس‌ها به اطلاعات حساب‌ها، هماهنگی ارتباطات شبکه و فراهم کردن اجماع از طریق یک مکانیزم اثبات سهام (PoS) ایفا می‌کند.
 • پاراچین‌ها: این زنجیره‌های فرعی برای جمع آوری و پردازش تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و ریلی چین وظیفه نهایی سازی را بر عهده دارد. پاراچین‌ها برای افزایش توان پردازشی شبکه و به جای ایجاد کردن صف انتظار، تراکنش‌ها را به صورت همزمان روی زنجیره‌های مختلف پردازش می‌کنند.
 • بستر اجرای پولکادات (PRE): این بستر شامل سیستم‌های شبکه‌ای، اجماع و ماشین مجازی وب اسمبلی (WebAssembly Virtual Machine) است.
 • ایجاد پل: پولکادات در نهایت قرار است از طریق یک سری قراردادهای ایجاد پل تخصصی یا پودمان (Module)، با شبکه‌هایی مانند اتریوم و بیت کوین ارتباط برقرار کند. دو روش پل سازی در شبکه پولکادات وجود دارد که عبارتند از قراردادهای پل و پودمان پل سازی داخلی. در روش اول، قراردادهای هوشمند ریلی چین را به زنجیره‌های خارجی متصل می‌کنند. در روش دوم نیز پودمان‌هایی که با اهداف اختصاصی ایجاد شده‌اند، به زنجیره‌های خارجی کمک خواهند کرد تا به اکوسیستم پولکادات متصل شوند.

وبسایت رسمی پولکادات یک سری کیف پول مناسب برای نگهداری DOT را به کاربران معرفی کرده در ادامه به چند مورد از آنان اشاره خواهیم کرد. لازم به ذکر است که تمام این والت‌ها از نوع غیر حضانتی هستند و علاوه بر امکانات عادی، امکان استیک کردن توکن‌های DOT را فراهم می‌کنند.

 • پریتی ساینر (Parity Signer): با نصب این والت روی تلفن هوشمند خود (اندروید یا آی او اس) می‌توانید آن را به یک کیف پول سخت افزاری برای پولکادات، کاسوما (Kusama)، اتریوم و بلاک چین‌های مبتنی بر سابستریت تبدیل کنید! در ضمن بد نیست بدانید که پولکادات به صورت رسمی از پریتی ساینر پشتیبانی کرده و در مورد عملکرد یا مشکلات آن پاسخگو خواهد بود.
 • پولکادات جی‌اس (Polkadot-js): یک کیف پول دیگر که تحت حمایت رسمی شبکه پولکادات قرار دارد و می‌توان آن را روی سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس نصب کرد. در ضمن افزونه این کیف پول هم برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس عرضه شده و نسخه‌های اندورید و آی او اس آن هم در دسترس قرار دارند.
 • فیرلس والت (Fearless Wallet): یک والت چند ارزی که از بلاک چین‌های پولکادات و کاسوما پشتیبانی می‌کند و از رابط کاربری جذابی برخوردار است. برای استفاده این والت، باید اپلکیشن آن را روی دستگاه اندرویدی یا آی او اس خود نصب کنید.
 • پولکا والت (Polkawallet): پولکا والت راه حلی جامع برای نگهداری دارایی‌های مبتنی بر اکوسیستم پولکادات، و همچنین شرکت در فرآیندهای حاکمیتی و استیکینگ است. این والت هم صرفا برای سیستم عامل اندروید و آی او اس عرضه شده، اما در عوض رابط کاربری نسبتا ساده‌ای دارد که کار کاربر را آسان می‌کند.

صرافی های عرضه کننده ارز دیجیتال پولکادات

در حال حاضر برترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان امکان معامله با توکن DOT را فراهم کرده‌اند. توکن DOT اکنون یکی محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بازار است که در صرافی‌های محبوبی معامله شود. از جمله این صرافی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بایننس (Binance)
 • کوین بیس (Coinbase)
 • کوکوین (KuCoin)
 • کراکن (Kraken)
 • هیوبی (Huobi)
 • گیت آی او (Gate.io)

علاوه بر این، صرافی‌های داخلی هم از خرید و فروش این ارز دیجیتال پشتیبانی کرده و کاربران ایرانی مشکل خاصی برای تبدیل تومان به DOT نخواهند داشت. صرافی بیت 24 نیز علاوه بر فراهم کردن امکان تبدیل تومان به DOT، تبدیل آن به انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را هم امکان پذیر کرده است.

پیش بینی آینده قیمت توکن DOT

در دنیای کریپتو همه چیز به سرعت تغییر می‌کند و نمی‌توان با اطمینان در مورد صعود و سقوط یک ارز یا پلتفرم صحبت کرد. اما پولکادات یکی از آن پلتفرم‌های پرطرفدار است که بسیاری از صاحب نظران به پتانسیل بالای آن اشاره می‌کنند. بنابراین می‌توان پیش بینی کرد که در دراز مدت احتمال افزایش قیمت توکن DOT وجود دارد، ولی با این حال به سرمایه گذاران توصیه می‌شود قبل هر اقدامی تحقیقات جامعی انجام دهند و وضعیت بازار را بسنجند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا