معرفی ارزهای دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال ماتیک (Matic)؛ همه چیز درباره Polygon

شبکه پالیگان که در ابتدای عرضه به نام شبکه ماتیک شناخته می‌شد، چارچوبی مقیاس پذیر برای ساخت شبکه‌های بلاک چینی سازگار با اتریوم است. Polygon در حقیقت یک راه حل لایه دوم مبتنی بر شبکه اتریوم محسوب می‌شود. لایه دوم بودن به این معنی است که شبکه بر پایه ساختار بلاک چینی دیگر ساخته شده باشد و همزمان که از بعضی مزایای آن استفاده می‌کند، مشخصه‌های خاص خود را هم به آن اضافه کرده باشد.

هدف اولیه طراحی شبکه پالیگان رفع محدودیت‌های اصلی اتریوم از جمله تعداد کم تراکنش‌ها در ثانیه، تجربه کاربری ضعیف، فقدان حاکمیت کاربران بر شبکه و هزینه بالای تراکنش‌های درون زنجیره‌ای بود. پالیگان بر خلاف ماتیک که صرفا راه حلی ساده برای مشکل مقیاس پذیری بود، قصد دارد پلتفرمی جامع برای ساخت بلاک چین‌های سازگار با هم ایجاد کند.

توسعه‌دهندگان به لطف پالیگان می‌توانند قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیر متمرکز خود را در شبکه اتریوم اجرا و از قابلیت‌های امنیتی این شبکه استفاده کنند و همزمان از کارمزد کم شبکه و مقیاس پذیری بالای پالیگان لذت ببرند.

تاریخچه شبکه و توکن پالیگان (ماتیک سابق)

نام ماتیک اولین بار در عرضه اولیه این رمز ارز به عنوان یک توکن ERC-20 در سال 2017 سر زبان‌ها افتاد. توسعه‌دهندگان این شبکه جینتی کانانی (Jaynti Kanani)، ساندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal) و آنوراگ ارجون (Anurag Arjun) بودند که در فوریه 2021 تصمیم به تغییر نام و برند ماتیک به پالیگان گرفتند، اما هنوز هم از رمز ارز کاربردی MATIC در این شبکه استفاده می‌شود.  ماتیک پیش از آنکه در سال 2019 به شبکه اختصاصی خودش منتقل بشود، عضوی مهم و تاثیرگذار در اکوسیستم اتریوم محسوب می‌شد و دو تن از سازندگان آن از توسعه‌دهندگان موثر بلاک چین اتریوم بودند.

ماتیک قبل از انتقال به شبکه اختصاصی خود، عضو مهم در اکوسیستم اتریوم بود
تغییر نام برند ماتیک به پالیگان در سال 2021 انجام شد.

در حال حاضر پلتفرم پالیگان فقط از زنجیره اصلی اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما گفته می‌شود بر اساس پیشنهادها و اجماع کاربران، زنجیره‌های اصلی دیگری هم اضافه خواهند شد. اگر این اتفاق بیفتد پالیگان به معنی واقعی به یک پلتفرم بلاک چین لایه دوم غیر متمرکز سازگار با شبکه‌های متعدد تبدیل خواهد شد. سرمایه کل بازار رمز ارز ماتیک در حال حاضر نزدیک به 12 میلیارد دلار است و این رمز ارز در حدود قیمتی 1.57 دلار معامله می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا