معرفی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال ریپل (Ripple) چیست؟ همه چیز درباره XRP

اگرچه بسیاری از افراد با شنیدن اسم ریپل سریعا به ارز دیجیتال XRP فکر می‌کنند اما تجارت ریپل ، تکنولوژی و اکوسیستم آن مترادف ارز دیجیتال XRP نیست، البته ریپل از XRP برای کاربردهای مختلف در اکوسیستم خود استفاده می‌کند. مشخصا پیشرفت تکنولوژی، سرعت و سهولت اطلاعاتی که در سطح جهانی حرکت می‌کنند را تغییر داده است. اگرچه هنوز هم انتقال پول در مقایسه با ارسال نامه به ایمیل بسیار سنگین‌تر مانده است.

شایان ذکر است اگر چه شرکت ریپل ارز دیجیتال XRP و دفترکل XRP را در ظرفیت‌های مختلف کنترل می‌کند اما طبق اسناد و مدارک ارائه شده از طرف شرکت ریپل طی سال‌ها اداره آن، رمز ارز ریپل و دفتر کل آن به‌صورت مستقل از شرکت فعالیت می‌کنند.

تاریخچه ارز دیجیتال ریپل

ریپل در ابتدا یک پلتفرم انتقال پول بود که در سال 2004 میلادی توسط توسعه دهنده نرم افزار، رایان فاگر (Ryan Fogger) راه اندازی شد اما شکلی که امروزه فعالیت می‌کند نتیجه سال‌ها تغییر شکل و توسعه است. جد مک کالب (Jed McCaleb)، آرتور بریتو (Arthur Britto) و دیوید شوارتز (David Schwartz) از جمله افرادی هستند که در طی این سال‌ها نقش‌های اثر گذاری داشته‌اند. این سه مهندس تصمیم گرفتند برای ساخت بلاک چین خود در جایی غیر از شبکه بیت کوین به دنبال راهکار بگردند؛ از همین رو بیت کوین سال 2009 میلادی (1387 شمسی) راه اندازی شد ولی دفتر کل XRP سال 2012 میلادی (1389 شمسی) فعال شد.

دفتر کل ریپل در سال 2012 فعال شد.
گارلینگ هاوس در سال 2016 مدیر عامل شرکت Ripple شد.

جد مک کالب در سال 2014 میلادی (1391 شمسی) شرکت Ripple را ترک کرد و هم بنیانگذار استلار (XLM) شد. کریس لارسن (Chris Larsen) مدیر عامل سابق ریپل نیز در هیئت مدیره سمت مدیر اجرایی را بر عهده دارد. پس از اعلام کناره‌گیری کریس لارسن در سال 2016 میلادی (1393 شمسی) برد گارلینگ‌هاوس (Brad Garlinghouse ) سکان هدایت شرکت Ripple را در دست گرفت و مدیر عامل این سازمان شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا