معرفی ارزهای دیجیتال

معرفی ارز دیجیتال زیلیکا؛ همه چیز درباره Zilliqa

زیلیکا یک بلاک چین نسل سوم قدرت گرفته از تکنولوژی شاردینگ است که تصمیم دارد شبکه‌ای جهانی و توزیع شده از کامپیوترها بسازد و مشکل مقیاس پذیری بلاک چین‌های دیگر را رفع کند. هدف نهایی زیلیکا ایجاد بستری قدرتمند همچون پلتفرم اتریوم، ترون و ایاس با سرعتی بیشتر برای کاربران است تا بتوانند نرم افزارهای غیر متمرکز و رمز ارزهای خود را در اکوسیستم Zilliqa ایجاد کنند.

زیلیکا با اینکه مثل بیت کوین و اتریوم 1.0 از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند، برای متفاوت کردن خودش از بقیه، به لطف فناوری شاردینگ ساختارش را به چند بلاک چین مرتبط با همدیگر تقسیم کرده و تعداد تراکنش‌ها را در هر ثانیه بالا برده است. این بلاک چین اولین پلتفرمی بود که شاردینگ را برای استفاده بر بستر بلاک چین توسعه داد و از زمان ایجاد تا به امروز به تامین بیشتر امنیت شبکه مشغول بوده است.

شاردینگ به بیان ساده راه حلی برای رفع مشکل مقیاس پذیری است که شبکه‌های بلاک چینی غیر متمرکز را به بخش‌هایی کوچکتر به اسم شارد تقسیم می‌کند. این شاردها هر یک بخشی از تراکنش‌های شبکه را انجام می‌دهند. با تعامل بلاک‌های تراکنشی (TX-blocks) و بلاک‌های سرویس دایرکتوری (DS-blocks) در شبکه زیلیکا، دیگر نیازی نیست تمام تراکنش‌ها در یک بخش انجام شوند و شبکه را دچار ازدحام کنند.

تاریخچه شبکه و توکن زیلیکا

در سال 2017 تیمی متشکل از محققان و برنامه‌نویسان مرتبط با دانشگاه ملی سنگاپور گرد هم آمدند و زیلیکا را با هدف ایجاد شبکه‌ای اختصاصی برای اجرای محاسبات پیچیده و تراکنش‌های متعدد، بر بستر شبکه اتریوم با استاندارد ERC-20 ساختند. هدف اصلی شبکه Zilliqa رفع مشکل مقیاس پذیری بود که پیش از این و حتی تا امروز، گریبانگیر بسیاری از شبکه‌های بلاک چینی از جمله شبکه بیت کوین و اتریوم بوده است.

در سال 2019 شبکه اصلی یا مین‌نت زیلیکا فعال شد.
محققان در سال 2017 زیلیکا را بر بستر شبکه اتریوم ساختند.

در سال 2019 شبکه اصلی یا مین‌نت زیلیکا فعال و در همین سال قابلیت استخراج هم به پلتفرم اضافه شد. مدتی بعد، استیکینگ به بخشی از قابلیت‌های این بلاک چین اضافه شد. لازم به ذکر است که پس از راه‌اندازی بلاک چین زیلیکا، توکن‌های ZIL با استاندارد ERC-20 که در بازه زمانی 2017 تا 2019 در شبکه اتریوم استفاده می‌شدند به نسبت 1:1 با توکن‌های ZIL در شبکه زیلیکا معاوضه شدند تا در بلاک چین اختصاصی و جدید این رمز ارز قابل استفاده باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا